R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ogrzewanie - Rozdzielniki ciepła w naszych domach. Ściema ?
Autor Wiadomość
Sin12 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 45
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 09:22   

Administrator napisał dwa posty wcześniej, że dawno już tylu bzdur nie słyszał! Nadal mam odmienne zdanie. Koszt dostarczenia węgla w Wieluniu to 10 zł (dziesięć!). Koszt rozładunku- to samo 10 zł. Koszt składowania- 0 zł (leży sobie na moim podwórku, a zamawiam po 500 kg więc kupka jest malutka). Koszty dokładania do pieca- 0 zł. Mam czas i chętnie zejdę do kotłowni trzy razy na dobę. Koszty obsługi- 0 zł, bo robię to sam dwa razy tygodniowo i każdorazowo zajmuje mi to 15 minut. Koszt pieca 17 kWh- to rzeczywiście 2- 3 tys zł raz na 15-20 lat. Często zamiast węgla używam drewna- z własnych drzew lub zakupionego naprawdę za grosze. Poza sezonem do przygotowania ciepłej wody używa się tylko drewna! A jeśli chodzi o komfort to chciałbym tylko dodać, że od sieci ciepłowniczej odłączyliśmy się pod koniec lat 90- tych, bo było za drogo. Ostatnio zrobiło to kilku innych sąsiadów. Tej zimy zużyłem 2,5 tony opału x 700 zł = 1750 zł + 40 zł za przywóz, a więc relatywnie dużo. Proszę pokazać 100 metrowe mieszkanie gdzie koszt ogrzewania wyniósłby 1800 zł za sezon grzewczy! Celowo zaniżam powierzchnię, ponieważ mam również kilka pomieszczeń nieogrzewanych, gdzie temperatura nie spadła poniżej zera pomimo 20 stopniowych mrozów. Zresztą decydujący jest koszt ciepłej wody użytkowej- 5- 6 zł za m3, a nie 25 zł!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 09:54   

Sin12 napisał/a:
Koszty dokładania do pieca- 0 zł. Mam czas i chętnie zejdę do kotłowni trzy razy na dobę. Koszty obsługi- 0 zł, bo robię to sam dwa razy tygodniowo i każdorazowo zajmuje mi to 15 minut.

Znajdź kogoś kto będzie to robił za Ciebie codziennie za 0zł to wtedy się zgodzę że to rzeczywiście nic nie kosztuje.

Sin12 napisał/a:

Koszt pieca 17 kWh- to rzeczywiście 2- 3 tys zł raz na 15-20 lat. Często zamiast węgla używam drewna- z własnych drzew lub zakupionego naprawdę za grosze. Poza sezonem do przygotowania ciepłej wody używa się tylko drewna!


Gdyby wszyscy mieszkańcy Wielunia (także ci z bloków) zaczęli ogrzewać domy używając drewna to myślę że widoczność w mroźne dni byłaby ograniczona do 3-5 metrów natomiast na choroby płuc chorowałaby większość mieszkańców.

Wracając do ciepłej wody w kranie to sorry ale mamy XXI wiek i jakoś nie wyobrażam sobie abym nie miał na bieżąco ciepłej wody. Chcąc mieć ludzkie warunki w domu jednorodzinnym poza sezonem grzewczym do podgrzania wody stosuję się energię elektryczną. Jakie to są koszty chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Obecnie nikt nie wyda Ci pozwolenia na budowę z takim piecem jak Ty masz (wiem coś o tym bo właśnie buduję dom), a np. piec na gaz czy też ekogroszek kosztuje wielokrotnie więcej - 7-12 tys.



Sin12 napisał/a:
. Proszę pokazać 100 metrowe mieszkanie gdzie koszt ogrzewania wyniósłby 1800 zł za sezon grzewczy!


Przecież pokazałem Ci dokument zgodnie z którym koszt ogrzewania mieszkania 50m2 w bloku to 440-1100zł rocznie! czyli średnio ok 800zł. Mnożę to przez 2 (100m2) i otrzymuję 1600zł. Ja aktualnie mieszkam w bloku (52m2) i płacę miesięcznie zaliczkę na ogrzewanie w wysokości 71zł miesięcznie czyli 852zł rocznie. Od 2 lat nie miałem ani dużej nadpłaty ani niedopłaty +/- 150zł.


Sin12 napisał/a:
resztą decydujący jest koszt ciepłej wody użytkowej- 5- 6 zł za m3, a nie 25 zł!


Ogrzanie 1 m3 wody w bloku to nie 25zł tylko dokładnie 8,23zł za 1 m3. Jeśli chcesz to zrobię fotkę dokumentu i wstawię. Oczywiście należy doliczyć koszt 1m3 zimnej wody 4,94zł za 1m3 - ale Ty przecież też za nią płacisz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 10:05   

Administrator napisał/a:
Ogrzanie 1 m3 wody w bloku to nie 25zł tylko dokładnie 8,23zł za 1 m3.


We Wrocławiu (licząc 0,3GJ/ ogrzanie 1m3 wody) to jest ca 14 zł. Poza tym ta cena nie uwzględnia opłaty stałej zapewne.

Z ciekawości - to 71zł to tylko opłata zmienna czy całość (tj opłata zmienna+stała)?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 10:22   

To są wszystko ceny końcowe. Wklejam ostatnie rozliczenie wody.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 15:45   

Uważam że macie bardzo niską opłatę, ale rzeczywiście sprawdziłem taryfę ciepła w Łodzi i macie wyjątkowo niskie ceny.

1GJ kosztuje 23,81 zł w Łodzi a w Wieluniu już 28,40zł

W Wieluniu niższa (nieco) jest opłata przesyłowa zmienna - ale to zrozumiałe - łączna długość sieci w Wieluniu to 27km, w Łodzi ponad 700km.

W Łodzi koszt (dla wybranej grupy odbiorców) wynosi 7,61 a w Wieluniu dla tej samej grupy 6,36zł

Powyższe ceny nie uwzględniają opłaty stałej (za ciepło i przesyłowej) która wynosi w Łodzi: 7834,97/MW/m-c i w Wieluniu: 7158,94/MW/m-c

Opłata stała obliczana jest na podstawie zamówienia ciepła w którym określa się maksymalny pobór mocy (chwilowy) i na tej podstawie wylicza się ostateczną opłatę. Opłata jest taka sama przez cały rok.

Ale wróćmy do Waszej ceny:
Jeśli Wasza SM kupuje ciepło w DALKIA Łódź SA (dane pochodzą z tej taryfy) i ma tą właśnie taryfę (czyli SM ma własny węzeł który eksploatuje na swój koszt) to koszt zmienny 1GJ wynosi 31,42 zł brutto. Opłata za podgrzanie jednego m3 wody to 8,23 zł a z tego wynika, że na podgrzanie 1m3 wody zużywacie 0,2619 GJ energii. Optymistyczne założenie, choć nie niemożliwe - dla przykładu podam, że u mnie we Wspólnocie (2 bloki, wymiennik ciepła w jednym z nich - co oznacza stosunkowo małe straty na przesyłaniu ciepłej wody - trzeba pamiętać że ciepła woda cały czas krąży w rurach) zużycie ciepła na podgrzanie wody waha się między 0,28 - 0,34 GJ / m3. Ale oczywiście przy lepszej sprawności wymiennika, mniejszych stratach na przesyłaniu można uzyskać "lepszy wynik". Tyle tylko że ta opłata w tym momencie zupełnie nie obejmuje opłaty stałej za zamówioną moc. Stąd uważam, że podana cena podgrzania m3 wody ostateczna nie jest.
Zakładam, że opłata stała jest ujęta w jakiejś innej pozycji...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-08, 21:49   

Administrator, może te dane z Łodzi należałoby odnieść do danych z Wielunia?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Sin12 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 45
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 00:54   

Strona www.ec.wielun.pl, rozdział taryfy ciepła, taryfa nr IX obowiązująca od dnia 05.11.2009. Przepraszam, ale to pdf i nie potrafię tego tu wkleić więc zacytuję.
Cena nośnika ciepła - zł/m3- 14,52 zł
Stawka opłaty zmiennej za usługi przesyłowe- 9.75 zł. Dodając jedno do drugiego wychodzi 24,27 zł! Jeśli chodzi o cenę GJ to jest ona uczciwa. 1 GJ to równowartość 35 kg węgla w sprzedaży detalicznej, ale przecież ciepłownia nie kupuje wegla po cenach detalicznych! Dochodzi jeszcze opłata za przesył GJ- 9,75 lub 11,90 zł i opłata stała przesyłowa- a to już są koszty nie do zaakceptowania.Minimum 40% ceny ciepła jako zmienna opłata przesyłowa? Rozbój! Fakt, że podobne taryfy obowiązują w większości miast w Polsce wcale nie powinien usprawiedliwiać takiej polityki cenowej. Wysokie ceny uzyskania energii maskuje się opłatami przesyłowymi. Jeśli masz mieszkanie, którego ogrzewanie rzeczywiście tyle kosztuje to pogratulować. Jest jednak mnóstwo ludzi, którzy przepłacają o kilkadziesiąt procent. I chciałbym jeszcze sprostować, że cena którą podałem- 1800 zł, to koszt ogrzewania + koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nadal będę się upierał, że koszt obsługi wynosi 0 zł. Jeśli miałbym wybujałe ego to te 2 godziny tygodniowo poświęcone na obsługę pieca mógłbym wycenić na 200 zł i wtedy koszt poszybowałby w górę. Wieluńska ciepłownia ma łączną moc 68 MW i zatrudnia 80 pracowników, a więc przypada prawie 1 MW mocy na jednego zatrudnionego. Taka efektywność mogłaby być powodem do dumy 40 lat temu, ale nie dzisiaj. Spróbuję ściągnąć jakieś wiarygodne dane z którejś zachodniej ciepłowni węglowej i wtedy będziemy mieli jasność co do kosztów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 01:45   

Cytat:
Cena nośnika ciepła - zł/m3- 14,52 zł


To nie ma nic wspólnego (bezpośrednio) z ceną ciepła. Woda która "niesie" ciepło krąży w obiegu zamkniętym. Oddaje ciepło w wymienniku ogrzewając zimną wodę z wodociągu.

Nośnik ciepła to ta woda która krąży w naszych grzejnikach. Ponieważ z powodu nieszczelności (albo celowego spuszczenia wody z grzejnika/grzejników) powstają ubytki to w jakiś sposób trzeba je uzupełnić. Robi to ciepłownia i za każdy m3 nośnika inkasuje owe 14,52.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sin12 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 45
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 09:24   

Chyba jednak się mylisz. Wejdź na stronę www.ec.wielun.pl i wskaż mi cenę podgrzania w oficjalnym cenniku. Jakiś miesiąc temu w RZW głośno było o cenach cwu. w Pajęcznie. Wypowiadał się burmistrz. Tam cena sięga 36 zł/m3.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 09:35   

Sin12, ale ja już wskazałem 5 postów wyżej. Koszt 1GJ energii w EC Wieluń to 28,40 zł (brutto). Oczywiście dołożyć należy opłatę za przesłanie tego ciepła i tutaj nie mam informacji którą grupą taryfową jest WSM. Jest to minimum 6,36zł.

Rzecz podstawowa: EC Wieluń nie sprzedaje ciepłej wody. Sprzedaje energię cieplną potrzebną do ogrzania wody (lub mieszkań).

cwu (ciepła woda użytkowa) dostarczana do kranów w mieszkaniach WSM to jest woda wodociągowa ogrzewana w wymiennikach ciepła które są już na osiedlu. To ile energii trzeba do podgrzania 1m3 wody zależy od wielu czynników - sprawności wymiennika, ilości obsługiwanych mieszkań (długości przesyłu), poziomu strat na odcinkach przesyłowych.

Podgrzanie 1m3 wody o 50st C w warunkach idealnych (bez strat) to wydatek energetyczny rzędu 0,21GJ. Ale oczywiście straty występują - dlatego przyjmuje się że na ogrzanie 1m3 wody dostarczanej do kranów w mieszkaniach należy przyjąć 0,28-0,35GJ (takie znalazłem opracowania). Ale oczywiście straty mogą być większe (w mniejsze mocno powątpiewam).

I należy pamiętać że koszt zmienny nie jest jedynym kosztem podgrzania cwu - należy uwzględnić koszty stałe w postaci opłaty za zamówioną moc (dwie pozycje - za energię i za jej przesłanie) - obie są zsumowane 5 postów wyżej, ale trudno rozbić to na m3 jeśli nie znamy zużycia.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sin12 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 45
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 09:52   

Masz jednak rację. Tego rzeczywiście należałoby szukać w cenniku WSM, a nie ciepłowni. Może ktoś opublikuje swój rachunek, bo nie chce mi się latać po znajomych? Te 0,21 GJ również jest określone precyzyjnie- to ok. 55,5 kWh. Pozostaje kwestia strat i opłat. Tam jest ukryta rzeczywista cena GJ.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-09, 10:47   

Sin12 napisał/a:
Tam jest ukryta rzeczywista cena GJ.


Tam jest ukryty rzeczywisty koszt podgrzania m3 wody. Koszt GJ energii jest określony w taryfie.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sin12 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 45
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-05-16, 13:56   

A jednak czyste zdzierstwo! Koszt podgrzania 1 m3 WSM wycenia na ponad 20 zł, czyli czterokrotnie więcej niż wskazuje na to rachunek ekonomiczny, a 40% podwyżkę cen ciepła uzasadnia wzrostem ceny węgla i energii elektrycznej. Zapewniam, że cena węgla w detalu ( jestem stałym klientem) nie drgnęła od początku 2009 roku! Dane zamieszczone są w wątku "Informator WSM".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-05-16, 16:02   

Apropo - mogliby włączyć ciepło w mieszkaniach, jest taka zimnica że szok :evil:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-05-17, 11:06   

Sin12 napisał/a:
A jednak czyste zdzierstwo! Koszt podgrzania 1 m3 WSM wycenia na ponad 20 zł, czyli czterokrotnie więcej niż wskazuje na to rachunek ekonomiczny, a 40% podwyżkę cen ciepła uzasadnia wzrostem ceny węgla i energii elektrycznej.


Czy Ty lub ktoś z użytkowników może wkleić skan lub zdjęcie jakiegoś dokumentu zawierającego ww cenę?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW