R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadki o Wieluniu
Autor Wiadomość
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-06, 11:11   

To nie byla zajezdnia, tylko baza PKS :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-06, 11:25   

a czym rozni sie baza od zajezdni..? dla mnie to jedno i to samo.... ale ok - inaczej.... napisalem, ze dworzec byl na Nowym Rynku.... ale scislej mowiac tam byla kasa biletowa i biuro - w baraku :) autobusy odjezdzaly natomiast z ulicy Zamenhoffa (w kierunku na Łódź, Osjaków, Konopnice i takie tam) oraz z ulicy Mokrej (w kierunku na Sieradz, Lututów itd)... moze o to chodzilo... ale wowczas pytanie powinno raczej brzmiec - gdzie byly przystanki dworca autobusowego (bo zajezdnia dla mnie to miejsce gdzie sa garaze i warsztaty (tak jak dzis na Traugutta)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-06, 11:27   

Dokladnie, chodzilo o ul. Zamenhofa (przez jedno f tONicu :)) - tam byl plac manewrowy dla autobusow gdzie teraz jest skup butelek :) Punkt :mrgreen:
Chodzilo o zajezdnie/petle a nie o baze z warsztatami :) Moze zle zostalo odebrane moje pytanie, ale teraz juz wszystko jasne :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-06, 11:29   

faktycznie przez jedno f - rozpedzilem sie :) plac manewrowy a zajezdnia to jednak nieco inne pojecia :) ale doszlismy do lokalizacji - to najistotniejsze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-06, 11:30   

Jak rozwiazecie jeszcze ta jedna zagadke, to pomysle nad kolejnymi :)
I oczywiscie zapraszam do zamieszczania wlasnych zagadek o naszym miescie ;)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-06, 11:35   

a co do ostatniej zagadki prosze o uscislenie o co chodzi.... bo oficjalnej nazwy zydowskich jubilerow, czy tez wielunskich zydowskich jubilerow nie bylo w Wieluniu nigdy....
byc moze chodzi o jakas nazwe potoczna, ale to tez malo prawdopodobne, bo w historii Wielunia jubilerzy pochodzenia zydowskiego jakos nie odegrali szczegolnej roli.... o co wiec moze chodzic? hmmm....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-06, 11:43   

Chodzi oczywiscie o ulice, gdzie miescily sie sklepy jubilerskie :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Mama 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 235
Skąd: koniec świata
Wysłany: 2006-01-09, 23:09   

Tonic i Ferbik wydaje mi się, że ulica z kolumną wozów po prawej stronie zdjęcia to Częstochowska a Śląska i św. Barbary jest gdzieś w lewym rogu gdzie widać kościół Bożego Ciaała i Farę. Nie mam jednak pewności. Brakuje mi Grubów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-10, 09:34   

Cytat:
Tonic i Ferbik wydaje mi się, że ulica z kolumną wozów po prawej stronie zdjęcia to Częstochowska

no to fajna zagadke zadajesz Mama, skoro sama odpowiedzie pewna nie jestes :) rozumiem, ze mamy dyskutowac kto z nas ma racje :) ja trzymam sie swojego zdania - raz jeszcze powiem, ze sugeruje sie polozeniem charakterystycznych budynkow (Boze Cialo, Fara i Ratusz)... gdyby ulica o ktorej piszesz byla ul. czestochowska wszystkie wymienione przeze mnie budynki bylyby widoczne od wschodu, czyli Fara bylaby za Ratuszem, a Boze Cialo, jesli byloby w ogole widoczne znajdowalo by sie tuz kolo Ratusza.... na tej fotografii Wielun wyraznie widac od poludnia, wiec to nie moze byc czestochowska. Poza tym sa jeszcze dwa charakterystyczne budynki - Amerykanka, czyli mlyn przy dzisiejszej 18go stycznia i budynek dzisiejszego Gimnazjum nr 1... oba widzimy rowniez od strony poludniowej... czestochowska jest ledwo widoczna na tym zdjeciu - to pas drzew ponizej owych budynkow - miedzy czestochowska a 18go styczna widac trojkatny pas pol i lak... pozdrawiam :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-10, 09:37   

Skoro na tej drodze jada transporty niemieckie, to odpowiedzcie sobie sami, z ktorej strony wjechali do Wielunia :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-10, 09:59   

dodam jeszcze - przy owej tajemniczej ulicy stoi mlyn - ten sam, ktory jest dzis przy 3-go maja, wiec ewidentnie jest to ulica, o ktorej mowilem od samego poczatku - nie za bardzo wiem, czym jest to prostokatne pole z drzewami na pierwszym planie - moze ktos bedzie wiedzial? no i poprawie sie troche - zdjecie bardziej od strony poludniowo-zachodniej (sprecyzowalem) :)

[ Dodano: 2006-01-10, 10:00 ]
aha - i wcale nie wiemy czy owe pojazdy to transporty niemieckie :) byc moze to zdjecie zostalo wykonane jeszcze przed 1 wrzesnia 39 i wowczas sznur samochodow i ludzi moglby byc kolumna uchodzacych ludzi od strony Praszki (wiem, ze takie transporty byly - od naocznego swiadka)... choc nie wykluczam, ze to moga byc transporty niemieckie, choc wowczas Fara bylaby juz bardziej zniszczona - boczna nawa byla zniszczona juz podczas pierwszych nalotow - na zdjeciu fara jest cala, wiec... hmmm...)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-10, 10:59   

tONic napisał/a:
aha - i wcale nie wiemy czy owe pojazdy to transporty niemieckie

Taaak a dymy unoszace sie nad Wieluniem to po prostu dym z sabatnika ? :D
Kosciol sw. Jozefa jest niewidoczny, chyba ze przyslonila go fara... No ale podobno byla zbombardowana jako pierwsza ? To ja juz nic nie wiem :| A moze to zdjecie wykonano jak ruskie wjezdzaly do Wielunia :) Sprawdze w Exifie :)
Poza tym nie widac dokladnie na tym zdjeciu jak wyglada fara (chodzi o zniszczenia), wiec najprawdopodobniej bedzie to ul. 3 maja.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-10, 11:21   

oj Ferbik - a Ty jak zwykle zawsze wszystko do siebie bierzesz.... przeciez do jednej bramki gramy i oboje uwazamy, ze jest to ulica 3-go maja :) ja tylko rozwazam rozne mozliwosci analizowania tej fotografii...

Ferbik napisał/a:
Kosciol sw. Jozefa jest niewidoczny, chyba ze przyslonila go fara... No ale podobno byla zbombardowana jako pierwsza ?

1. Nie pamietam bym o Sw. Jozefie cos wspominal, no ale moze zaczynasz nowy watek analizy, choc Jozefa faktycznie nie widac...
2. Nikt nie powiedzial, ze Fara byla zbombardowana jako pierwsza... napisalem, ze byla zniszczona podczas pierwszych nalotow, a jak wiadomo 1 wrzesnia 39 bylo ich kilka... nie twierdze, ze pierwszy nalot i pierwsze bomby (w sensie doslownym) zniszczyly Fare :)

a dym? tez o tym myslalem i analizujac (lubie to slowo) zdjecie doszedlem do wniosku, ze moga to byc niewielkie chmury, jakie na pulapie na jakim lecial samolot po prostu byly :) zwroc uwage na ciemna plame (nie chce teraz uzywac slow dym i chmura) w lewym gornym rogu... patrzac doslownie (dwuwymiarowo) nalezaloby wnioskowac, ze 'pala' sie drzewa nieco ponizej linii horyzontu, co wydaje mi sie nieco naciagane... uruchomilem wiec wyobraznie i 'popatrzylem' na foto w trzech wymiarach i jedynym rozsadnym dla mnie wyjasnieniem bylo stwierdzenie, ze to sa chmury, a nie dym... poza tym, gdyby to bylo po nalotach, to smugi dymu pokrywalyby praktycznie cala panorame Wielunia i nie bylyby biale, nie sadzisz? podkreslam jednak, ze to tylko moje rozwazania...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-01-10, 11:25   

Tonic ale ja uwazam podobnie... nie pisalem, ze upierasz sie przy farze, tylko ze podobno zostala zbombardowana jako pierwsza - tak podaja zrodla. Nie zostala zbombardowana jednak na tyle, bo Niemcy i tak pozniej ja wysadzali. Takze rowniez obstaje przy twoim :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-01-10, 13:23   

Pojawila sie jeszcze jedna hipoteza dotyczaca czasu powstania fotografii... moglo byc wykonane juz po kampanii wrzesniowej - Fara zostala wyburzona przez hitlerowcow przeciez pozniej... obloki na zdjeciu moga byc faktycznie dymem, ale nie ze zbombardowanych domow, tylko niszczonych i palonych przez niemcow (wowczas kawalkada na ulicy moglaby byc transportem niemieckim) [tylko wowczas caly czas nie pasowalby mi ten czarny oblok w gornym rogu - gdyby to byl dym, to gdzie jego zrodlo? bo pozostale obloki na sile mozna 'przypisac' do budynkow]

ale mimo to ja nadal obstaje przy swoim pierwszym zdaniu - wg mnie to sa chmury, a nie dym i fotka mogla byc wykonana jeszcze przed wybuchem wojny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW