R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co łaska, czyli kościelny cennik
Autor Wiadomość
vanilia1000 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 6 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Kwi 2010
Posty: 221
Piwa: 4/1
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-22, 22:07   

GESTOR, ale Ci dogadali :)))
takie to przygotowanie jak nauki przedmałżeńskie (za które też trzeba płacić)
Jedź na Jasną Górę tam na pewno uzyskasz taki Sakrament od ręki. Jeśli nie chcesz isc bezpośrednio do księdza, bo nie wiesz "jak na Ciebie spojrzy" to zaraz za Główną bramą i przejściem jest takie okienko obwieszone obrazkami. Tam płaci się za msze święte itd. możesz tam zapytać zakonnicy gdzie powinieneś się udać, bo ja niestety nie wiem dokładnie. Wiem, że dwa lata temu taka usługa kosztowało 50 zł ale jak jest teraz to nie mam pojęcia. (piszę usługa, bo jeśli ktoś robi coś dla kogoś to jest to po prostu usługa) i zgadzam się w tej dyskusji w pełni z Ferbikiem.
Ewentualnie w Częstochowie przy LO im. Sienkiewicza jest jakiś kościół gdzie też nie ma większego problemu z bierzmowaniem, ale dokładnych informacji musisz poszukać sam.
_________________
"Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-22, 22:57   

vanilia1000 napisał/a:
Jedź na Jasną Górę


A nie przypadkiem do Archikatedry? Z tego co wiem to tam takie rzeczy mają miejsce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-23, 06:45   

vanilia1000, i co w Częstochowie wezmą każdego tak po prostu z ulicy bez przygotowania, jakoś nie chce mi się w to wierzyć... We Wrocławiu można przyjść do Katedry bez wcześniejszego umawiania się, ale trzeba mieć te zaświadczenia o odbytych przygotowaniach.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-23, 10:41   

GESTOR napisał/a:
Gdzie zrobic szybko i bezproblemowo bierzmowanie ??

Nie wiem, czy chcesz to "odfajkować", czy robisz to z niewymuszonej woli, a pytasz tylko dlatego, że coś się nieprzewidzianego wydarzyło, i czas Cię goni.
I w pierwszym, i drugim przypadku powinieneś sięgnąć do samego źródła, czyli już ksiądz w Twojej parafii powinien Ci udzielić takowej informacji (o ile o to poprosiłeś). Mamy też swoją Archidiecezję (w przypadku Wielunia i okolic, Częstochowską). A w dobie skomputeryzowania, nawet instytucji kościelnych ;) , znalezienie takich informacji nie jest niczym wielkim. Oczywiście musi się chcieć, prawda :?
Ale od czego masz bliźnich, pomogą Ci :)

Cytat:
Terminy udzielania sakramentu bierzmowania
w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi
w Częstochowie w roku 2010

30 stycznia
27 lutego
27 marca
24 kwietnia
29 maja
26 czerwca
31 lipca
28 sierpnia
25 września
30 października
27 listopada
18 grudnia

Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 56 (obok Kurii)

Kandydaci wraz ze świadkami winni przybyć do kościoła najpóźniej o godz. 10.30, przygotowani przez własnych duszpasterzy i wyspowiadani.

Wymaganym dokumentem przez rektora kościoła jest zaświadczenie od własnego Proboszcza o przygotowaniu kandydata do bierzmowania. Zaświadczenie winno zawierać wyraźne stwierdzenie o przygotowaniu kandydata do tegoż sakramentu - prosimy o wyraźny podpis Ks. Proboszcza i pieczęć parafii. Ksiądz Proboszcz wcześniej upewni się, czy kandydat jest ochrzczony i przyjął I Komunię Świętą.

Źródło - Archidiecezja Częstochowa

Finanse? No cóż od tego niestety nie uciekniesz ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
BaD_GiRl 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 175
Postawił 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-24, 09:11   

3lata temu za chrzest w Kościele Św. Stanisława płaciłam 100zł. Ksiądz stwierdził,że płaci się "co łaska", ale....od 50zł.
_________________
Dum spiro-spero
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-24, 11:03   

ourson napisał/a:
vanilia1000, i co w Częstochowie wezmą każdego tak po prostu z ulicy bez przygotowania, jakoś nie chce mi się w to wierzyć... We Wrocławiu można przyjść do Katedry bez wcześniejszego umawiania się, ale trzeba mieć te zaświadczenia o odbytych przygotowaniach.


Jeszcze za moich czasów jak bierzmowanie miałem, to takie brednie ktoś rozsiewał.

Po co tym ludziom bierzmowanie, skoro nie potrafią się nauczyć paru prostych formułek.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-24, 11:57   

ourson napisał/a:
vanilia1000, i co w Częstochowie wezmą każdego tak po prostu z ulicy bez przygotowania, jakoś nie chce mi się w to wierzyć...

Oursonie uwierz !!! Ja jako rodowity mieszkaniec tego świętego miasta potwierdzam słowa Vanili . :D :D :D
Zaiste, Częstochowa to miasto cudów i nie tylko, i tam może zdarzyć się wszystko. :D :D :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
vanilia1000 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 6 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Kwi 2010
Posty: 221
Piwa: 4/1
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-24, 22:43   

oooooo JAREK.M, Ty także stamtąd?
tak, potwierdzam Częstochowa to specyficzne miasto hmmm może nie miasto, ale Jasna Góra to zaiste specyficzny klasztor, gdzie w konfesjonale ksiądz (wcale nie szeptem) powie co myśli o twoich złych uczynkach, a za moment da komuś bierzmowanie w 5 minut za "Ojcze Nasz i 50 złoty". Najlepiej chyba, żeby zainteresowany podjechał dowiedział się u źródła i napisał czy takie rzeczy nadal się tam propaguje.
tak jak już (chyba) pisałam: dwa lata temu bez problemu można było to załatwić, czy tak jest nadal.... tego nie mogę być pewna.
_________________
"Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-24, 22:52   

Jeśli chodzi o Jasną Górę: znajomi, którzy nie żyją sobie zbyt sielankowo, wzięli tam ślub. Wrażenia niezapomniane i księża nie wzięli ani złotówki. Jak widać - można.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-24, 23:50   

Ferbik napisał/a:
Jeśli chodzi o Jasną Górę: znajomi, którzy nie żyją sobie zbyt sielankowo, wzięli tam ślub. Wrażenia niezapomniane i księża nie wzięli ani złotówki. Jak widać - można.

Przecież mówię że Częstochowa to miasto cudów :tuba: Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej na temat tego miasta wiesz gdzie mnie szukać :roll: ;)
P.S. Są księża i KSIĘŻA zależy na którego trafisz. ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-25, 12:11   

vanilia1000 napisał/a:
Częstochowa to specyficzne miasto hmmm może nie miasto, ale Jasna Góra to zaiste specyficzny klasztor, gdzie w konfesjonale ksiądz (wcale nie szeptem) powie co myśli o twoich złych uczynkach

Przygłuchawy ksiądz znajdzie się w każdej parafii, tak jak w przypadku każdego człowieka, jeden mówi szeptem, drugi już trochę głośniej. I mówienie tutaj, że takie przypadki to tylko w ... Jasnogórskim Klasztorze, jest trochę typowym "szczekaniem" a nie dzieleniem się konkretną wiedzą.

Tak samo jak sprawa sakramentu bierzmowania;
vanilia1000 napisał/a:
Jasna Góra to zaiste specyficzny klasztor, gdzie w konfesjonale ksiądz (wcale nie szeptem) powie co myśli o twoich złych uczynkach, a za moment da komuś bierzmowanie w 5 minut za "Ojcze Nasz i 50 złoty".

vanilia1000, ale wiesz jakie są zasady sakramentu bierzmowania? Wiesz, że tego aktu dokonuje tylko biskup. Może też takiego sakramentu, udzielić prezbiter, który z mocy nadanej mu przez biskupa diecezjalnego, jest do tego uprawniony (nie mylić z każdym napotkanym księdzem).
I tylko w przypadku osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, bierzmowania może dokonać proboszcz.

Dlatego te sensacje, że każdy ksiądz udzieli nam sakramentu bierzmowania w Klasztorze na Jasnej Górze, jakoś mnie nie przekonują. No chyba, że to Ty byłaś tą osobą bierzmowaną, i wiesz co piszesz.
Zresztą, przy najbliższej nadarzającej się okazji, zapytam u źródeł jak to jest z tym bierzmowaniem ;)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-25, 18:16   

miko 005 napisał/a:
Może też takiego sakramentu, udzielić prezbiter, który z mocy nadanej mu przez biskupa diecezjalnego, jest do tego uprawniony

Myślę Miko że Generał Jasnogórski ma takowe uprawnienia nadane przez biskupa. Zadzwoń do klasztoru i sprawdź jak Cię to interesuje. :grin: :grin: :grin:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
vanilia1000 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 6 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Kwi 2010
Posty: 221
Piwa: 4/1
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-25, 21:32   

Nie ja byłam bierzmowana na Jasnej Górze, myślę jednak, że kilka osób od których to wiem jednak się nie myliło i dostało akt bierzmowania. Nie miałam potrzeby dowiadywać się konkretnie jaki system panuje w Klasztorze.
Mam wrażenie, że niektóre osoby nie "nie dowierzają" z przyczyn takich, że lepiej wiedzieć bo komuś może się to przydać, tylko po prostu nie zgadzają się z takim stanem rzeczy. A w takie dyskusje już nie chcę się plątać.
Księża są jacy są, każdy jest inny, tak samo jak każdy ma prawo zostać chrzestnym nawet jak nie zadbał o akt bierzmowania w stosownym momencie. Nie znaczy to wcale, że będzie gorszym rodzicem chrzestnym. Prawda? (pyt. retoryczne) nie wypowiadam się więcej w tym wątku, bo naprawdę nie widzę dalszego sensu prowadzenia dyskusji. Osoba zadała pytanie, otrzymała kilka odpowiedzi, dalsza rozmowa jest już po prostu nie na temat.
_________________
"Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
JAREK.M 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 402
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: WIELUŃ
Wysłany: 2010-09-26, 00:42   

Cytat:
Osoba zadała pytanie, otrzymała kilka odpowiedzi, dalsza rozmowa jest już po prostu nie na temat.

Ależ Vanilio nie rejteruj. Mnie bawią rozmowy o Częstochowie i klimacie jaki tam panuje. Ja tam mieszkałem 40 lat i znam to miasto jak własną kieszeń. A mój dobry kolega był w straży klasztornej, więc małe co nieco o obyczajach tam panujących się słyszało. :grin:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-09-26, 10:02   

JAREK.M napisał/a:
Myślę Miko że Generał Jasnogórski ma takowe uprawnienia nadane przez biskupa.

Pewnie dobrze myślisz, ale ja odnosiłem się konkretnie do słów vanilia1000, które powyżej zacytowałem. Jak widzisz była mowa o księdzu (pewnie pierwszym z brzegu), a nie o przełożonym klasztoru.

vanilia1000 napisał/a:
Mam wrażenie, że niektóre osoby nie "nie dowierzają" z przyczyn takich, że lepiej wiedzieć bo komuś może się to przydać, tylko po prostu nie zgadzają się z takim stanem rzeczy.

vanilia1000, jeśli już podajesz jakieś wiadomości, to albo rób to rzetelnie, albo na zasadzie "coś tam słyszałam, ale pewności nie mam". Unikniemy wtedy takiej sytuacji jak ta ;) .

vanilia1000 napisał/a:
Księża są jacy są, każdy jest inny, tak samo jak każdy ma prawo zostać chrzestnym nawet jak nie zadbał o akt bierzmowania w stosownym momencie. Nie znaczy to wcale, że będzie gorszym rodzicem chrzestnym. Prawda?

Akurat prawa to ten ktoś nie ma, owszem może chcieć zostać chrzestnym, ale ... . Chcieć a móc to dwie różne rzeczy.
Przykład ;) , chciałbym tutaj na tym forum kilku ludziom "nawciskać" niestety nie mogę, regulamin tego zabrania. Jak widzisz wszechobecne nakazy, zakazy, regulaminy są wszędzie, nawet w instytucjach kościelnych.

EOT :)
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW