R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
zapytania techniczno-praktyczne
Autor Wiadomość
Mały_Żuczek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 27
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 12:39   

Natasza ,śmiało kupuj d500 z obiektywem 18-55mm VR. Poźniej dokupisz/zamienisz 18-55mm na 18-105mm tak , jak ja to zrobiłem i będzie to już całkiem przyzwoity zestaw dla początkującej osoby. Kupuj i fotografuj ile się da :) . A czas pokaże , czego Ci będzie brakowało i wtedy świadomie podejmiesz (bądź nie podejmiesz) decyzję o wydaniu "grubszej" kasy na swoje hobby. Powodzenia !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Natasza 
Słyszał o Wieluniu
Wielunianka



Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 12:51   

Mały_Żuczek,
Dzięki :grin:
Pozdrawiam
_________________
Kawa nigdy nie może być za mocna, a piękna kobieta - za słaba.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 14:25   

Mały_Żuczek, nie widzę sensu późniejszego dokupowania obiektuwu 18-105 kiedy juz masz 18-55. Lepiej kupić od razu o większej rozpiętości ogniskowej,. reasumując jeden obiektyw 18-105 posiada w swojej rozpiętości ogniskowych ogniskowe drugiego 18-55 przy podobnym świetle. Jak już kupować drugi obiektyw to zupełnie inny.bo to jest dodatkowe wyrzucanie pieniedzy , po to by miec drugi obiektyw i miec na nim dodatkowo ogniskowe 56-105. Ja juz bym takiego nie kupował jedynie jakis wiekszy zoom oraz 50 ze swiatłem 1.4/1.8. Tu jeszcze dochodzą kłopoty z ewentualną sprzedażą 18-55 podczas zamiany na 18-105. Sprawe trzeba dobrze przemyśleć na ile wykrzysta się to wieksze ogniskowe.


18-105 przy cropie 1.5 daje ekwiwalent ogniskowych w aparacie małoobrazkowym 27-157,5 powiekszenie 5.8x
18-55 daje ekwiwalent ogniskowych w aparacie małoobrazkowym 27-82.5 powiekszenie 3 x


Odnośnie ostatniego obiektywu -> ogniskowe jakie takie (początkowe) do fotografowania ludzi tylko światło przy tych bedzie małe. Fachowcy się chwala ze najlepsze ogniskowe do focenia ludzi to 80-100. choc ja daje wiecej -> robiąc ciasny kadr . Mam taki pseudo obiektyw portretowy zoom zuiko digital do Olka 40-150 f3.5-4.5 -> ogniskowe x2 = 80-300. Tylko światło słabe ale lekkie rozmycie daje przy portretach plenerowych. przy ~f3.5-4

taka zabawka .... jakbys sie zdecydowała na 18-55 dodatkowo
http://fotozakupy.pl/obie...mm-f-1-8d,2207s
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mały_Żuczek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 27
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 15:05   

yampress napisał/a:
Mały_Żuczek, nie widzę sensu


To wszystko co napisałeś to prawda. Natasza pisze jednak ,że zaczyna swoją przygodę z fotografią. Zatem ciekaw jestem czy :

"18-105 przy cropie 1.5 daje ekwiwalent ogniskowych w aparacie małoobrazkowym 27-157,5 powiekszenie 5.8x"

trafiło do Niej ? :) (Natasza odpowiedz , proszę).

Sam kilka miesięcy temu byłem na etapie "przesiadki" z kompaktu na lustrzankę. Naczytałem się aż do bólu o tym co dobre i najlepsze, po czym kupiłem D3000 z kitowym 18-55 :grin:
Dlaczego ? Dlatego ,że kosztował wtedy 1880 zł. Od początku wiedziałem ,że nie zainwestuję w to hobby dodatkowych kilku czy kilkunastu tysięcy.
Po 2-3 miesiącach zamieniłem 18-55 na 18-105 ale złożyło się na to kilka przyczyn.
Poradziłem to samo Nataszy (dokupisz/zamienisz) ale dopiero wtedy , gdy zauważy taką potrzebę. Gdyby zestaw D5000 + 18-55 kosztował tyle samo co D5000+ 18-105 doradziłbym zakup tego drugiego. Ale widzę ,że różnica w cenie tych dwóch zestawów to około 500 zł. A trzeba jeszcze pamiętać o karcie pamięci i jakiejś torbie. Czyli D5K+18-105+karta+torba dałoby kwotę w granicach 2700. A to już chyba ponad możliwości Nataszy.
Fotografia to niestety dość drogie hobby i tak , jak piszesz Yampress "sprawę trzeba dobrze przemyśleć". Stąd moja propozycja zakupu tego co najtańsze by przekonać się czego tak na prawdę szukamy i czy gotowi jesteśmy za to zapłacić niemałe pieniądze. Większość ludzi kupuje lustrzankę z kitowym obiektywem i na tym się kończą wydatki na to hobby.
Co do sprzedaży samego 18-55 na Alledrogo sprzedałem w ciągu 3 dni (350 zł) a nowy 18-105 kosztował mnie 890.

EDIT
Yampress podany przez Ciebie obiektyw Nikkor AF 50 /1,8 nie do końca będzie współpracował z D5000, który nie posiada silnika AF w body. Autofokus zadziała nam tylko w obiektywach AF-S i AF-I , czyli z wbudowanym silnikiem autofokusa.
Zawsze można ręcznie poostrzyć ale podobno przy tak małym wizjerze to udręka.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 18:44   

Mały_Żuczek napisał/a:
Po 2-3 miesiącach zamieniłem 18-55 na 18-105 ale złożyło się na to kilka przyczyn.


nie lepiej było kupić od razu ten 18-105??
ile straciłes na kupnie dodatkowego obiektywu. teoretycznie jesli ktos decyduje sie na lustro to coś go ciągnie w tym kierunku i bedzie dalej fotografował.
inaczej sformułuje pytanie : ile razem wydałes na obiektyw 18-55 + aparat + dodatkowy obiektyw 18-105
czy nie lepiej od razu dać więcej pieniędzy i miec od razu większy zakres ogniskowych w jednym niż kupować 2 podobne i wydać rzeczywiście wtedy więcej kasy. Zobacz taką sytuacje, że nie chcesz więcej wydawać na sprzęt poza tym że kupisz na początku. Ile zainwestujesz na początku tyle już będziesz wykorzystywać...

Moim zdaniem ten 18-55 nie jest zły(do krajobrazów, pierwsze próby makro przy ogniskowej55 ,troche ludzi ludziw ostatnim przedziale ogniskowych przy najmniejszej dostępnej przesłonie dla tej ogniskowej)

Wszystko zależy od kwoty jaką chce się przeznaczyć i ile potem na kolejny sprzet można by wydać

Ja mam pod Olka 2 obiektywy
Zuiko Digital 14-42 F3.5-5.6 ( crop x2 = 28-84) robiłem nim wszystkie zdjęcia które mam zamieszczone na mojej stronie http://yampress.dug.net.pl w fotogalerii + osoby których nie mam zamieszczonych tam.
Zuiko Digital 40-150F3.5-4.5 (crop x2 =80-300) tani słoik którego kupiłem troche pod portrety(nie jest to super światło ale daje dobre ogniskowe) no i wydłużenie ogniskowej też daje rozmycie tła .... zamiast stosowania niskich przysłon. ala 1.4 2.8 :razz: ~3.5 :D
http://yampress.dug.net.p...029-800x600.jpg
:evil:

przydałby sie jeszcze jakis typowo portret F1.4 sigmy np i jakis do makro. Na razie nie kupuje nic bo jestem głównie fotografem krajobrazowym :D
Te 2 i sie zazębiają ogniskowymi w zakresie 14-150 (28-300) ale przydał by się jeden, co by i światło i ogniskowe miał w przedziale tych 2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mały_Żuczek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 27
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-08, 22:52   

Yampress, oczywiście ,że lepiej byłoby kupić od razu zestaw z 18-105 ale w promocji był tylko zestaw z 18-55 :wink:
Gdyby 18-55 nie wylądował z mojej winy w serwisie , to pewnie do tej pory nie miałbym 18-105. Ale w związku z krytycznymi opiniami na temat serwisu Nikon Polska, jakie wyczytałem w necie i z bardzo długimi niby terminami napraw (do miesiąca) zakupiłem 18-105. Dodatkowo obawiałem się, że nie uznają naprawy jako gwarancyjnej i jej koszt będzie nieopłacalny. Ku mojemu zdziwieniu , po tygodniu od wysłania odebrałem naprawiony 18-55, w ramach gwarancji oczywiście :smile:
Gdybym wiedział ,że tak szybko się uwiną z naprawą to bym pewnie nie kupił 18-105 a tak skoro nadarzyła się "okazja" zmienić na coś lepszego to mam :wink:
Zawsze chodzi o kasę heh. Dlatego początkującym doradzę zakup jakiegoś tańszego zestawu by przekonali się sami czy potrzeba im czegoś ponad to co już posiadają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-06-09, 09:04   

ja tez początkowałem tylko z tym 14-42 http://www.dpreview.com/l...42_3p5-5p6_o20/ i musiałem sobie radzić zależnie od sytuacji... I jakoś to było i jest nadal :twisted: Da się da. Wszystko zależy od zawartości portfela. Choć jak kupowałem mogłem wtedy więcej wydać i kupić coś innego, ale dopiero po czasie pewne rzeczy się rozumie, więcej się umie odnośnie tematu. teraz $ dużo podskoczył w stosunku do czasu kiedy kupowałem a teraz jest już wszystko droższe. Poza tym polecam sklep internetowy http://fotozakupy.pl . Tam kupowqałem ja , moi znajomi -> wszyscy zadowoleni. Ceny różne wiadomo...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW