R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
67. rocznica wybuchu II wojny światowej
Autor Wiadomość
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2006-08-31, 14:55   

edzia i odziu napisał/a:
Kiedyś już było z wielką pompą , w następnym roku o Wieluniu zapomnieli.Teraz znów przypomnieli w przyszłym ...itd


Przykro mi to mówić, ale nasuwa mi się wniosek, że wybory samorządowe tuż tuż, a nie ma to jak sobie stanąć obok albo podać rękę Jurkowi albo Kaczorowskiemu, o pokazaniu w głównym wydaniu "Wiadomości" nie mówiąc - notowania rosną
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-08-31, 15:22   

Ryfka, ja zawsze się boję, że to może sie powtórzyć, chociaż już niby jestem "przyzywczajona" do tych syren..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-09-01, 10:34   Obchody 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej

O 4.45 - godzinie, kiedy to padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig Holstein w kierunku Westerplatte, rozpoczęły się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 67 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W uroczystości wzięli m.in. udział wicepremier, minister edukacji narodowej Roman Giertych i minister obrony narodowej Radosław Sikorski.

Pod Pomnik Obrońców Wybrzeża przybyli też m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, lider PO Donald Tusk, Jan Rokita, parlamentarzyści, samorządowcy.

Uroczystość zainaugurowano przy dźwięku portowych syren, a Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała Mazurka Dąbrowskiego. Przy pomniku na Westerplatte posterunki honorowe wystawili marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze.

Wicepremier Roman Giertych złożył hołd bohaterskim obrońcom niepodległości Polski z 1939 roku. "Tu na tej ziemi, na której stoimy, Polacy byli pierwszymi, którzy powiedzieli hitlerowskiej agresji "nie", którzy potrafili przeciwstawić się potędze terroru. Ta moc ducha rozlała się wówczas na cały polski naród, który potrafił zjednoczyć się w walce z hitlerowską, niemiecką agresją" - powiedział w swoim wystąpieniu wicepremier.

Roman Giertych przywołał słowa papieża Jana Pawła II, że "każdy z nas ma swoje Westerplatte". "Dzisiaj również są w Polsce takie chwile, takie momenty, które w innej rzeczywistości, nie tak tragicznej, wyznaczają polskie Westerplatte. To dzisiejsze Westerplatte to jest walka o polską tożsamość, o pamięć o tożsamości narodu" - mówił Giertych.

Pod pomnikiem odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Następnie delegacje uczestniczące w rocznicowych uroczystościach złożyły wieńce u stóp pomnika.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 uznaje się za początek II wojny światowej. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

Jak ustalili historycy, pierwszym celem niemieckich nalotów w Polsce nie było jednak Westerplatte, lecz szpital i kolegiata w Wieluniu. 1 września o godz. 4.40 na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
KubaWinter 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 24 Lip 2006
Posty: 285
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-09-01, 15:24   

Ci sami historycy ustalili, że wojna zaczęła się w Tczewie coś koło 3:30 rano...
Więc nie wiem czym my sie tak szczycimy, nie bylismy ani I miastem, ani miejscem wybuchu...

Pamięć ofiarom jednak się należy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-02, 09:23   

Byłam wczoraj na placu, szkoda że pogoda nie dopisała, było mało ludzi. Wysłuchałam przemówień polityków - nikt nic budującego nie powiedział wg mnie. Duże wrażenie zrobił na mnie początek tego nie wiem jak to nazwać przedstawienia, programu artystycznego? Zaczęło się bowiem świstem nadlatujących samolotów i hukiem spadających bomb. Straszne przeżycie, panika nie do opisania. No i koniec tez był bardzo widowiskowy - dostaliśmy białe balony, których setki poszybowały w niebo i wyglądały jak gwiazdy. Świetne były wspomnienia Siudmaka, chętnie posłuchałabym tego raz jeszcze.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW