R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Mieszkanie czy dom ? - ceny działek, mieszkań w wieluniu
Autor Wiadomość
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-05, 22:10   

Dziś odebrałem nowe wyliczenie z PK gdzie dowiedziałem się iż zaliczka na centralne spadła o 10 zł.

Ile ton węgla potrzeba na całą zimę na ogrzewanie domu o powierzchni 35-40m2 ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 08:01   

red napisał/a:
Np za ogrzewanie - tu jest największa różnica.

Mieszkając w blokach na czynsz wydaje się rocznie średnio od 3000 do 6000 zł. Wydasz więcej na opał? Nawet jeśli dom ma 90m2 a nie jak mieszkanie w bloku 45m2?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 08:56   

Ferbik napisał/a:
red napisał/a:
Np za ogrzewanie - tu jest największa różnica.

Mieszkając w blokach na czynsz wydaje się rocznie średnio od 3000 do 6000 zł. Wydasz więcej na opał? Nawet jeśli dom ma 90m2 a nie jak mieszkanie w bloku 45m2?


Ja kojarzę, że mieszkając w blokach płaciliśmy ok 450 zł i z tego co wiem były to całkowite opłaty za lokal, czyli czynsz, zaliczki na wodę i ciepło itp. Ale to było 13 lat temu. Nie wiem natomiast jak jest teraz w mieszkaniach spółdzielczych. Wiem tyle, że jak w tym roku wchodziłem do mieszkania komunalnego to całkowite opłaty za lokal wynosiły wówczas 397 zł, a obecnie jest to 337 zł.

Warto dodać, że ciepła woda w blokach jest masakrycznie droga. Na tym wyliczeniu co wczoraj przyszło zauważyłem że staniała o 11 zł. Do tej pory za metr sześcienny wody ciepłej liczyli 39 zł. Znacznie taniej wychodziło (i nadal wychodzi) przegotować w czajniku elektrycznym dwa litry wody (koszt gotowania 30 groszy) niż nalać dwa litry wody ciepłej z kranu (80 groszy) Idąc dalej, nie wiem czy czasem z grzejnikami elektrycznymi nie wyszło by taniej niż z ciepłem w postaci centralnego ogrzewania które tutaj jest.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 11:03   

michal_saper napisał/a:
Ile ton węgla potrzeba na całą zimę na ogrzewanie domu o powierzchni 35-40m2 ?
Nie znam domów o takich powierzchniach.
Ferbik napisał/a:
Mieszkając w blokach na czynsz wydaje się rocznie średnio od 3000 do 6000 zł. Wydasz więcej na opał? Nawet jeśli dom ma 90m2 a nie jak mieszkanie w bloku 45m2?
Czynsz to nie tylko ogrzewanie. Sprawdziłem info z WSM. Na 300 zł czynszu tylko 120 zł to zaliczka na ogrzewanie, czyli ok. 40%. Rocznie daje to zaliczkę w wysokości niecałych 1500 zł. Zgodnie z moim rozliczeniem za ubiegły sezon grzewczy realne koszty ogrzewania wyniosły 1000 zł (mieszkanie w WSM 48m2 - fakt, że dość ciepłe). Wydasz mniej na opał w domu? Zapytam rodziców ile wydają na ogrzewanie domu rocznie.
Kto nie miał domu ten nie wie jakie to są koszty.
Ciepła woda w WSM to 28 zł za m3.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 11:38   

red napisał/a:
Ciepła woda w WSM to 28 zł za m3.


to jest koszt podgrzania wody czy suma podgrzanie+zimna woda?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 12:05   

Cena którą podajecie za m3 obejmuje z pewnością także odprowadzenie ścieków, które do tanich nie należy.

Koszty ogrzania mieszkania w bloku zawsze będą dużo niższe niż domu. U rodziców nowy dom koło 130-140m2 to jakieś 4000 rocznie na opał (ekogroszek czyli węgiel). Ale trzeba brać pod uwagę to że co 3-4 lata trzeba wykonać remont pieca, wieczne problemy z czyszczeniem, składowaniem opału, kurz, konieczność dokładania. Dość często korzystają też dodatkowo z kominka. Nie sądzę aby w ocieplonym bloku te koszty były większe niż 1000-1500zł rocznie.

Kiedy mieszkałem w Łodzi w bloku (52m2), koszt rocznego ogrzewania wynosił 700zł. Blok dobrze ocieplony, 2 piętro, mieszkanie bardzo nasłonecznione (duże okna od południa).

Od lipca mieszkam we własnym domu. Ogrzewanie, ciepła woda, kuchnia - gaz ziemny. Stała opłata za gaz (bez znaczenia czy korzystam czy nie) to 70zł miesięcznie. Za okres 09/08/2012-19/10/2012 rachunek wyniósł 600zł. Temperatura ustawiona na 22 stopnie, kiedy była taka potrzeba piec automatycznie się włączał i podgrzewał. W praktyce zaczął grzać od połowy września.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 12:17   

red, ale płacisz czynsz mieszkając w domu jednorodzinnym?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 12:37   

Ferbik rozbij czynsz na elementy i wtedy można dyskutować:
- zaliczka na ogrzewanie
- woda i kanalizacja
- śmieci
- fundusz remontowy
- podatki
itd itd

Jak wszystko rozpiszesz to do spółdzielni nie trafia więcej niż 100zł miesięcznie.

Myślisz że w koszty mieszkania w domu to tylko opał? A gdzie woda, kanalizacja, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości.

Weźmy np prąd, w domu masz non-stop uruchomiony piec (nawet latem by mieć ciepłą wodę bo ogrzewanie wody prądem to byłoby kilkaset złotych miesięcznie), pompa obiegowa ciepłej wody, pompa ogrzewania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Skorupa 
Dojeżdża PKSem



Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2011
Posty: 190
Piwa: 21/54
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 12:45   

Dom jest droższy w utrzymaniu, mniej bezpieczny, bardziej narażony na kataklizmy, wymaga ciągłej opieki; odśnieżanie, koszenie trawy, przycinanie gałęzi, wystawianie śmieci, praca przy ogrzewaniu/opalaniu itd.

Pierdzielę, wybieram... dom :grin:
_________________
Gość, uśmiechnij się :585:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 13:38   

Administrator napisał/a:
Myślisz że w koszty mieszkania w domu to tylko opał? A gdzie woda, kanalizacja, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości.

No nie :) Ale kanalizację i wodę też płacę, tylko zdecydowanie więcej, niż na wsi. Jak duży płaci się podatek od nieruchomości rocznie?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 15:35   

Zaliczka abonamentowa - 1 zł
Ciepła woda - 29 zł/m2 zaliczka x 1 jednostka
Zimna woda - 2,80/m2 zaliczka x 5 jednostek
Ścieki - ok 17 zł (nie pamiętam dokładnie)
Centralne - 120 zł
Konserwacja anteny 6 zł
Światło w piwnicy - 2 zł
Wywóz odpadów - 16zł - dwie osoby
Czynsz 138 zł
Legalizacja wodomierzy 2 zł

Pisałem z pamięci, w gruncie rzeczy u mnie wychodzi 337 zł. Mieszkając w domu nie płaci się czynszu i centralnego czyli analogicznie do mojego przypadku 260 zł co przez rok stanowi nieco ponad 3 tysiące zł. Poza tym wywóz odpadów woda itp jest w dalszym ciągu regulowana w podobnych wysokościach zarówno w przypadku mieszkań co i domów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
pajelek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 48
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-11-06, 16:20   

Tak czytam wasze opinie i sugestie i widzę kto ma jakiekolwiek pojecie o kosztach. Tylko ten ma naprawdę styczność ze wsią i miastem. I tutaj chcę kierować pytanie do FERBIKA. Czy wiesz jakie sa różnicę w kosztach wody i kanalizacji na wsi i w mieście? No oczywiście zauważalne. Ale teraz czy wiesz ile kosztuję ogrzanie cieplej wody użytkowej na wsi? W bloku masz od razu a na wsi? Przez cały miesiąc albo palisz w piecu albo masz ogrzewanie wody elektryczne. I co teraz? dolicz koszt energii elektrycznej i wyjdzie Ci odpowiedz na to czy jest tak taniej na wsi. A śmieci? Tutaj płacisz za jedną osobę a na wsi za pojemnik. A jeden pojemnik na 4-osobową rodzinę na miesiac to mało. A fundusz remontowy w blokach. O tym już nie mówimy. Bo nie wiesz chyba co to znaczy palić w piecu, wynosić popiół, czyścic komin, nanosić węgla itp. Acha i jeszcze jedno nie ma cie w domu to masz zimno. Nie ma prądu masz zimno. Ja mieszkałem i na wsi i wmieście i co moge powiedzieć? Koszta mniejsze w mieście ale i tak wybrałbym wieś:):) Życie o wiee spokojniejsze:) Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2012-11-06, 16:58   

pajelek, ale miasto to nie tylko bloki . W domku jednorodzinnym wykonujesz te sam prace które wymieniłeś .
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dislike 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 329
Piwa: 19/2
Skąd: hamburg
Wysłany: 2012-11-06, 17:34   

Ferbik napisał/a:

No nie :) Ale kanalizację i wodę też płacę, tylko zdecydowanie więcej, niż na wsi. Jak duży płaci się podatek od nieruchomości rocznie?


W mieście Wieluniu: budynek mieszkalny: 0,55zł za m2 pow (jeśli chodzi o blok to pow. mieszkania + pomieszczeń przynależnych).
garaż: 3,98 zł / m2
grunt: 0,11zł / m2 (poprawka)

Jeśli mieszkasz na gruncie w wieczystym użytkowaniu to jeszcze opłata za użytkowanie.

Trudno porównywać koszty ogrzewania w bloku i domu - typowe mieszkanie nie ma przecież 120m2 (a to raczej dość mały domek).
Ciekawi mnie jak wychodzą koszty ogrzewania domu 120-140m w Wieluniu (od EWE). To prawda, że nie ma liczników tylko deklarowany pobór? Czy ktoś może podrzucić dane?
Ostatnio zmieniony przez dislike 2012-11-06, 18:12, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 17:42   

ourson napisał/a:
red napisał/a:
Ciepła woda w WSM to 28 zł za m3.


to jest koszt podgrzania wody czy suma podgrzanie+zimna woda?

Cytat:

Cena którą podajecie za m3 obejmuje z pewnością także odprowadzenie ścieków, które do tanich nie należy.
Z rachunku wnioskuję, że jest to woda + jej podgrzanie, bez ścieków (zimna woda i ścieki z ciepłej są oddzielnie).
Za ścieki (obojętnie z jakiej wody) jest 6,9 zł za m3 (ścieki i zimna woda są na niższym vacie 8%).

Kolejna sprawa - w bloku masz ciepło i tyle. W domu musisz kupić piec, konserwować go, co kilkanaście lat wymienić (piec kosztuje 5-10 tys zł) itp itd. Tego już nikt nie liczy.
Poza tym powinno się brać rzeczywiste koszty ogrzewania w bloku a nie same zaliczki - bo jak pisałem wyżej mogą to być spore różnice (u mnie zaliczki to rocznie 1500 zł, koszt rzeczywisty po rozliczeniu to ok. 1000 zł). Z tego co zdążyłem zasięgnąć języka koszt ogrzewania domu o pow. ok. 100 m2 to 4-5 ton węgla na sezon (domy ocieplone). Tona wegla to ok. 800 zł, stąd koszt ogrzewania to 3,5-4 tys zł, a i tak raczej nie osiągniesz komfortu termicznego takiego jak w bloku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW