R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Mieszkanie czy dom ? - ceny działek, mieszkań w wieluniu
Autor Wiadomość
pajelek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 48
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-11-06, 20:35   

Do maaciej 76. W zupełności się z Toba zgadzam. Jeżeli chodzi o koszt utrzymania domu jednorodzinnego w zabudowie miejskiej( podłaczenie do sieci ciepłowniczej miejskiej) no to można byłoby sie zastanawiać. Ale kupno działki lub domu w samym Wieluniu to chyba dla niejednych wielka zapora. Działki budowlane w Wieluniu są zaporowe. Stac tylko nielicznych. A tych co stać po podejrzewam nie angazuja sie w ta dyskusję:).W Wieluniu trzeba liczyć koszt działki 100zł/m^2. To jest za 10 arów 100.000zł. A gdzie budowa domu? za 100.000zł to mozna kupić małe mieszkanie i tu jest cały szkopul sprawy. I dlatego poruwnywanie cen utrzymania mieszkania należy zacząć od tego miejsca. Jeżeli kogoś stac na zakup takiej działki to nie oszukujmy sie że że ten ktoś bedzie liczył co jest droższe. Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zbigie 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 132
Piwa: 17/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 21:00   

Mieszkanie w bloku i dom to dwie różne bajki i nie da się tego w żaden sposób porównać - zawsze jest coś za coś i nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Mieszkałem 7 lat w bloku na Wyszyńskiego, od 3 lat mieszkam w domu jednorodzinnym ale podłączonym do Energetyki Cieplnej i mimo, że od podłączenia z 5 razy podnosili cenę to moje wzburzenie chłodziła zawsze obserwacja cen węgla - te rosły szybciej. Za ogrzanie ponad 200 m domu wraz z podgrzaniem wody dla czteroosobowej rodziny zapłaciłem za rok (01.09.2011-31.08.2012) 5200 zł.
W bloku przychodziłem z pracy kładłem się przed telewizorem i dłubałem w nosie albo klepałem na kompie, nie interesował mnie trawnik, śnieg, piaskownica dla dzieci, malowanie klatki czy przeciekający dach - w najgorszym wypadku zadzwoniłem do spółdzielni by coś zrobili, ale miałem problem z parkingiem i odśnieżaniem auta. Pajelek 100 zł za metr działki to dobra cena w sensownym miejscu w Wieluniu+ 500 tys. za budowę domu = kredyt do końca życia i wtedy liczy się każdą złotóweczkę, łącznie z tym, ze jak w bloku wynosiło się śmieci ile chciało i trudno było segregować to we wlasnym domu zrobisz wszystko (myślę o segregacji a nie wywożeniu do lasu) aby zmieścić sie w jednym koszu na miesiąc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zbigie 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 132
Piwa: 17/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 21:02   

Dom na wsi fajna sprawa ale jak się pracuje w Wieluniu to trzeba doliczyć koszty dojazdów, utrzymania ew. kolejnego auta itd.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
pajelek 
Czytał o Wieluniu


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 48
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2012-11-06, 21:08   

Zgadzam sie calkowicie z Tobą. Widze że masz porownanie jak ja i wiesz jak to wygląda. Miasto-wygoda. Wieś-praca ale spokój. A koszta-to co na kogo stać. A jeżeli chodzi o segregacje śmieci na wsi to nie jest już tak źle. Każdy co chce to ma mozliwość zegregacji śmieci. Przy opłacaniu kosza na smieci ogolne dostarczane sa pojemniki na PEt i szkło. Wiec poprawiło się w tej kwestii bardzo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 21:53   

Można jeszcze gdybać, czym się pali, jedni palą śmieci, drudzy ekogroszkiem, trzeci olejem, czwarta grupa grzeje prądem... jedni mają instalacje solarne, następni rekuperatory itp.
Niektórzy mają jeszcze nieocieplone domy i stare piece... raz zima jest łagodna, raz ostrzejsza.

Chciałbym po prostu zobaczyć różnicę cen np. pomiędzy wodą czy prądem na wsi a w mieście.

zbigie: ogrzanie jak piszesz 200m2 domu na rok wyniosło Cię 5200. Mieszkam w 35m2 czyli 5,7 raza mniejszym metrażu. Matematycznie rzecz ujmując: mnie przy moim metrażu wychodzi 910 wg tego, co Ty płaciłeś. I tak płacę więcej chociażby na samą zaliczkę na ogrzewanie, bo 121,27 x 12 miesięcy daje nam kwotę 1455,24 zł. Podgrzanie wody: 93,81zł x 12 miesięcy = 1125,72 zł. Daje to łączną kwotę 2580,96 zł. Praktycznie połowa tego, co wydałeś Ty, biorąc pod uwagę te 5,7 raza mniejszy metraż. Popraw mnie, jeśli się mylę :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zbigie 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 132
Piwa: 17/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 22:44   

Ferbik i tak i nie. Z jednej strony matematycznie rzecz ujmując wychodzi taniej u mnie, z drugiej jednak wymiennik jest mój, dałem za niego 12 200 zł wiec musiałbym przyjąć jakąś stawkę amortyzacyjną i dodać to do kosztów, poza tym dom jest nowy, dobrze ocieplony, dogrzewam (niewiele bo niewiele ale zawsze coś) kominkiem, sterownik precyzyjnie steruje mi ogrzewaniem więc nie mam żadnych strat a w ciągu dnia jesteśmy w pracy, szkole, przedszkolu więc nikogo nie ma w domu. Jak widziałem w bloku jak ciepła woda płynie w starych nieocieplonych grubych rurach to straty ciepła są tam rzędu 50% i ktoś musi za to zapłacić, aby to znowu wyeliminować trzeba ponieść koszty i doliczyć do kosztów tej wody i koło się zamyka.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 23:01   

Jeśli chodzi o ciepłą wodę to nie ma możliwości aby w bloku koszt jej był taki sam jak w domku jednorodzinnym. W bloku zawsze będzie wyższy, bo będą większe straty. A na osiedlach WSM straty są absurdalnie wysokie bo wymiennik jest jeden na kilka bloków, więc straty na przesyłaniu ciepłej wody są ogromne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale ciepła woda krąży w obiegu non stop.Nawet wtedy kiedy nikt nie korzysta. Paradoksalnie - im bardziej będą oszczędzali mieszkańcy tym koszt jednostkowy podgrzania m3 ciepłej wody będzie wyższy.
W domku (przy założeniu że mamy ciepło z ciepłowni i wymiennik) mamy o wiele większą możliwość regulacji systemu. Możemy obniżać temperaturę ciepłej wody - zarówno w okresach małego poboru (czyli w nocy/w ciągu dnia hdy jesteśmy w pracy) jak również możemy w ogóle ją nieco obniżyć - tym samym zmniejszając straty.

Ferbik napisał/a:
Chciałbym po prostu zobaczyć różnicę cen np. pomiędzy wodą czy prądem na wsi a w mieście.


W cenie prądu nie ma chyba żadnej - w sensie są dokładnie te same taryfy.

Woda - też ma tą samą cenę - chyba skończyły się już czasy ryczałtowych opłat i są liczniki.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-06, 23:59   

Ferbik napisał/a:
zbigie: ogrzanie jak piszesz 200m2 domu na rok wyniosło Cię 5200. Mieszkam w 35m2 czyli 5,7 raza mniejszym metrażu. Matematycznie rzecz ujmując: mnie przy moim metrażu wychodzi 910 wg tego, co Ty płaciłeś. I tak płacę więcej chociażby na samą zaliczkę na ogrzewanie, bo 121,27 x 12 miesięcy daje nam kwotę 1455,24 zł. Podgrzanie wody: 93,81zł x 12 miesięcy = 1125,72 zł. Daje to łączną kwotę 2580,96 zł. Praktycznie połowa tego, co wydałeś Ty, biorąc pod uwagę te 5,7 raza mniejszy metraż. Popraw mnie, jeśli się mylę
Nie patrz na zaliczki tylko na realne zużycie. Jak pisałem - u mnie zaliczki wynoszą rocznie 1500 zł a realne zużycie 1000 zł.
Do tego dolicz inne koszty eksploatacyjne - kocioł lub wymiennik, jakiś zasobnik do kotła, pompy, sterowniki itp itd. W bloku tych kosztów bezpośrednio nie ponosisz.
A w ogóle to chyba PK ma większe stawki niż WSM.
ourson napisał/a:
Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale ciepła woda krąży w obiegu non stop.Nawet wtedy kiedy nikt nie korzysta. Paradoksalnie - im bardziej będą oszczędzali mieszkańcy tym koszt jednostkowy podgrzania m3 ciepłej wody będzie wyższy.
W domu jednorodzinnym to się nazywa cyrkulacja. Dzięki temu odkręcając ciepłą wodę od razu leci ciepła a nie trzeba najpierw spuścić zimną. Dobre acz kosztowne ułatwienie życia. Ale w domu można sobie założyć sterownik i sterować godzinami pracy pompy cyrkulacyjnej (mają taką funkcje m.in. sterowniki solarne).
I zdecydujmy czy rozmowa jest o róznicach między domem a mieszkaniem czy między wsią a miastem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
starszy pan 
Dojeżdża PKSem
zawsze spokojny


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 240
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: przybył do Wielunia
Wysłany: 2012-11-07, 01:14   

Z ciekawością obserwuję Waszą dyskusję.
Mieszkam w bloku.Może niektórym to wydać się głupie ale na stare lata mam chęć przenieść się do własnego domu

To prawda :
pajelek napisał/a:

... kupno działki lub domu w samym Wieluniu to chyba dla niejednych wielka zapora. Działki budowlane w Wieluniu są zaporowe. Stac tylko nielicznych. A tych co stać po podejrzewam nie angazuja sie w ta dyskusję:).W Wieluniu trzeba liczyć koszt działki 100zł/m^2. To jest za 10 arów 100.000zł.
Jeżeli kogoś stac na zakup takiej działki to nie oszukujmy sie że że ten ktoś bedzie liczył co jest droższe.


W jednej kwestii - zgoda - jeżeli stać mnie na zakup takiej działki to nie będę liczył co jest droższe ...
Ale w sprawie cen działek - mam trochę inne zdanie.
Cena 100 zł za m2 nie jest taka wysoka. Są działki dużo droższe .
Od jakiegoś czasu szukam atrakcyjnej działki, w dobrej lokalizacji i w cenie poniżej 100 zł /m2 .
Jeśli są jakieś okazje to albo momentalnie znikają albo rozchodząsię wśród znajomych i tylko pocztą pantoflową człowiek się dowiaduje że ... "no niedawno było coś fajnego ale już poszło"










.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
michal_saper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Piwa: 12/25
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-07, 10:03   

ourson napisał/a:
Jeśli chodzi o ciepłą wodę to nie ma możliwości aby w bloku koszt jej był taki sam jak w domku jednorodzinnym. W bloku zawsze będzie wyższy, bo będą większe straty. A na osiedlach WSM straty są absurdalnie wysokie bo wymiennik jest jeden na kilka bloków, więc straty na przesyłaniu ciepłej wody są ogromne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale ciepła woda krąży w obiegu non stop.Nawet wtedy kiedy nikt nie korzysta.


A po cholerę komu tak gorąca woda ? Straty stratami, ale na uj podgrzewana jest woda do takiego stopnia, że można się nią oparzyć ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mafik 
Przyjeżdża na zakupy


Wiek: 43
Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 371
Piwa: 9/7
Skąd: EWI
Wysłany: 2012-11-07, 10:09   

Ferbik, ja mieszkam na wsi w domu jednorodzinnym ale podzielonym jakby na dwa oddzielne mieszkania. Rodzice na parterze, my na piętrze. Rachunki za prąd i za wodę mamy wspólne, które średnio za całe mieszkanie na miesiąc wynoszą za prąd ok.200zł, za wodę ok. 100zł na kwartał. Warto dodać, że ja korzystam z płyty indukcyjnej więc liczę że ok.20zł m-cznie zużywa płyta no i do tego bojler na ciepłą wodę, który grzeje w nocnej taryfie. Także macie mniej więcej jakieś porównanie jak to wygląda na wsi i możecie porównać z cenami w mieście.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-11-07, 10:24   

mafik, wg mnie porównywanie indywidualnego zużycia jest bezcelowe - każdy inaczej korzysta z energii... istotne jest to czy taryfy są takie same - w energii na pewno, a w wodzie chyba też, o ile ktoś nie ma jakiegoś własnego ujęcia...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2012-11-07, 11:42   

My rozmawiamy o tym, gdzie chciałbyś mieszkać, czy co jest tańsze; dom kontra mieszkanie?

M3, 50m2 - rocznie wszystkich opłat ok. 6 tys. zł. Przychodzę po pracy odkręcam kran z ciepłą wodą, kurek kaloryfera i wszystko jest; ciepła woda, ciepły kaloryfer. Nie interesuje mnie nic co poza murami własnego mieszkania. Spółdzielnia posprząta liście, skosi trawę, odśnieży. Wszystkie drobne naprawy zewnętrzne naprawiane w ramach owego czynszu. Za ocieplanie elewacji była co prawda zrzutka, ale do przełknięcia ;)

Ci co mają domek już się wypowiedzieli. Kwestia tych 6 tys. zł., pewnie to też suma niewystarczająca na roczne utrzymanie domu, aczkolwiek kwota spora tak czy owak. Pewnie to też kwestia gospodarności właściciela domu.

Wszystko jest dobrze jak mówimy o tym co już posiadamy. Teraz rozważmy sprawę przyszłości. Młodzi ludzie, będący naprawdę na własnym rozrachunku, chcą mieszkać we własnych czterech ścianach. Za M-kę zapłacą w zależności od metrażu, około 150 - 250 tys. zł. (przynajmniej jak na warunki wieluńskie, a te kwoty to też tak trochę pozaokrąglane ;) ). Czy za te pieniądze można wybudować domek? Zaczynając oczywiście od kupna działki, nie bez znaczenia dla ceny w kwestii gdzie ta działka. Bo pewnie na terenach miejskich kwoty będą o wiele wyższe niż gdzieś na terenach wiejskich (mogę się mylić).

Dla mnie osobiście dom wygrywa w każdym rankingu;koszty zostania właścicielem domku (wyższe), komfort mieszkania (lepszy), koszty utrzymania (wyższe), poświęcana praca w utrzymaniu (większa), satysfakcja (bezcenna) :D
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mafik 
Przyjeżdża na zakupy


Wiek: 43
Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 371
Piwa: 9/7
Skąd: EWI
Wysłany: 2012-11-07, 13:07   

ourson napisał/a:
mafik, wg mnie porównywanie indywidualnego zużycia jest bezcelowe - każdy inaczej korzysta z energii... istotne jest to czy taryfy są takie same - w energii na pewno, a w wodzie chyba też, o ile ktoś nie ma jakiegoś własnego ujęcia...


Oczywiście ourson masz zdecydowanie rację. Chciałem jedynie podać przykład kosztów na wsi, bo kilka osób zastanawia się jakie są różnice w cenach pomiędzy miastem a wsią
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2012-11-07, 15:53   

Ferbik napisał/a:
Chciałbym po prostu zobaczyć różnicę cen np. pomiędzy wodą czy prądem na wsi a w mieście.


Moim zdaniem już takich różnic nie ma . Być może jak ktoś prowadzi gospodarstwo rolne ma wtedy jakoś inną taryfę na prąd . Czy domek w mieście czy na wsi wychodzi na to samo .

Ferbik szukasz działki ?
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW