R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
co sądzicie o mówieniu do nauczyciela "profesorze"
Autor Wiadomość
kaowiec 
Dojeżdża PKSem


Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 226
Skąd: z podziemia
Wysłany: 2007-05-29, 21:25   

nic innego jak łechtanie próżności nauczycieli...ale ma swoje tradycje i trzeba je uszanować !!!;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Lesiu 
Wieluniaczek


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 1562
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2007-05-29, 22:10   

Ferbik napisał/a:
U mnie w budowlance było kilku nauczycieli, którzy nie życzyli sobie wręcz, żeby zwracać się do nich per profesorze, twierdząc że nie są profesorami.

Ferbik, przyznam Ci racje bo faktycznie w Budowlance bo też do nie chodziłem tak było.

Na studiach mam doczynienia z zjawiskami takimi, że mówiąc do profesora proszę pana , traktowane jest jako obraze ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
maed 
Dojeżdża PKSem
a wolałabym PKP!


Dołączyła: 01 Cze 2007
Posty: 139
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-06-01, 21:29   

@Lesiu

Bez przesady, jeśli mówi się to całkowicie naturalnie da się z tym przejść. Osobiście walczę z bałwochwalczym uwielbieniem dla tytułów, które jest charakterystyczne dla Polski... gdziekolwiek na zachodzie rozmawiasz z profesorem, to albo zwracasz się do niego po tytule (vide konferencje, choć i tak częściej jest stosowana forma "Pani/Pan") albo per "Pani/Pan". Nie ma żadnego debilnego "panie profesorze" "panie magistrze"... Anglicy/Amerykanie z Peace Corps stacjonujący swego czasu w Polsce naśmiewali się z tego powtarzając run-on-joke "mister magister". Przez całe LO przeszłam bez durnego "panie profesorze", z czego bardzo się cieszę. A jeśli chodzi o studia - zawsze można rozpoczynać pytanie od innych słów, a w innych wypowiedziach unikać stosowania zaimków (; (w podobny sposób bawiłam się na forach za czasów twojego.netu unikając jak ognia form osobowych, przez co ludzie mieli niezły dylemat zastanawiając się, czy ja to ona czy on)
_________________
Lexon - nauka języków
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
maniekl 
Przyjeżdża na zakupy
Dopiero zaczynam



Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 467
Skąd: Osjaków|KD
Wysłany: 2007-06-01, 22:02   

maed napisał/a:
Przez całe LO przeszłam bez durnego "panie profesorze"
Ja tak samo ale czy sie z tego cieszę, myślę że nie ma z czego tak wyszło, taki nawyk i tyle, to nie był żaden plan, celowe działanie...
_________________
Żeby tak zarobić i się nie narobić;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
maed 
Dojeżdża PKSem
a wolałabym PKP!


Dołączyła: 01 Cze 2007
Posty: 139
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-06-01, 22:08   

@maniekl

Nie, to było celowe działanie - często człowiek ulega "instynktom stadnym" i kiedy stoisz jako n-ta osoba w kolejce do nauczyciela z pytaniem to siłą rzeczy możesz powiedzieć (nawet nie chcąc) "pani/e profesor/ze". Cieszę się z tego, że nie uległam "owczemu pędowi" i zwyczajowi, który według mnie jest bezzasadny. Nie należy tego interpretować jako "oo, jaka/i ja jestem fajna/y!", tylko jako spełnienie wcześniej określonego zamierzenia.
_________________
Lexon - nauka języków
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
maniekl 
Przyjeżdża na zakupy
Dopiero zaczynam



Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 467
Skąd: Osjaków|KD
Wysłany: 2007-06-01, 22:31   

maed, piszesz
maed napisał/a:
Nie, to było celowe działanie
a następnie
maed napisał/a:
Nie należy tego interpretować jako "oo, jaka/i ja jestem fajna/y!", tylko jako spełnienie wcześniej określonego zamierzenia.
czy to do siebie pasuje??

[ Dodano: 2007-06-01, 22:32 ]
a wczesniej
maed napisał/a:
Osobiście walczę z bałwochwalczym uwielbieniem dla tytułów
_________________
Żeby tak zarobić i się nie narobić;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2007-06-02, 17:01   

Forma "panie profesorze" w odniesieniu do nauczyciela szkoły średniej nie jest reliktem z okresu minionego. Tak mówiono dużo, duzo wcześniej dla okazania szacunku i pewnego wyróżnienia. Obecnie wprowadzono dla nauczycieli stopnie jak np. mianowany itp. Nie oznacza to, że tak powinniśmy się do nauczycieli zwracać.

Tak na marginesie chciałbym zauważyć, że w tej tytułomanii przoduje KK.
Czy można sobie wyobrazić, aby w Polsce do księdza zwracano się słowem "pan"?
To raczej niewybaczalne.
Obowiązkowo mówimy "proszę księdza". Ciekawe dlaczego koniecznie dodajemy "proszę", jeżeli do generała zwracamy się tylko "panie generale". To też figura i do tego nie byle jaka. Jakoś smiesznie by wyglądało mówić "proszę generała".

Podobnie jak do lekarza zwracamy się "panie doktorze", choć nim nie jest, nie widzę powodów, aby do nauczyciela szkoły średniej nie zwracać się z szacunkiem przez "panie profesorze".
Natomiast wszechobecne "proszę księdza" jest poniżające. Niby o co mamy prosić ?
Może "pan ksiądz" byłoby lepiej ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2007-06-02, 17:49   

cogito napisał/a:
Tak na marginesie chciałbym zauważyć, że w tej tytułomanii przoduje KK.
Czy można sobie wyobrazić, aby w Polsce do księdza zwracano się słowem "pan"?
To raczej niewybaczalne.
Obowiązkowo mówimy "proszę księdza". Ciekawe dlaczego koniecznie dodajemy "proszę", jeżeli do generała zwracamy się tylko "panie generale". To też figura i do tego nie byle jaka. Jakoś smiesznie by wyglądało mówić "proszę generała".

Zgadza się, osobiście, podczas gdy zwracałem się per "pan" do księdza, ten zrugał mnie jednocześnie opowiadając bajki o szacunku, moralności itp. Przecież szacunek to chyba jest wyraźnie w tym przypadku okazany poprzez mówienie w 3 osobie? :roll:
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW