R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
co sądzicie o mówieniu do nauczyciela "profesorze"
Autor Wiadomość
Monika 
Dojeżdża PKSem


Pomogła: 9 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Mar 2007
Posty: 239
Piwa: 1/5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 18:14   co sądzicie o mówieniu do nauczyciela "profesorze"

Wydaje mi się, że mają po prostu jakieś kompleksy, bo skąd by się to wzięło? No i zauważcie, obowiązuje to tylko w szkołach ponadgimnazjalnych... Coś im się chyba pokręciło, bo w znacznej większości żaden z nich nie jest nawet *dokrorem... a co dopiero profesorem. Więc dlaczego wymagają żeby tak do siebie mówić??? Nigdy nie mogłam tego pojąć i zawsze mnie to bulwersowało. A wy co o tym sądzicie?


*doktorem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
raulmanka 
Ma stragan na targu



Pomogła: 8 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 727
Skąd: z 1038:D
Wysłany: 2007-03-27, 18:18   

zależy od nauczyciela :) jedni może i mają tylko "magistra" a jednak naprawdę mają dużą wiedzę, potrafią ją przekazać i mają podejście do ucznia... jeśli ktoś taki jest to nie mam nic przeciwko... jak mój brat chodził do liceum to jeden chłopak mówił do nauczyciela "panie nauczycielu" (bo nauczyciel nie miał nawet magistra :P ) :lol:
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Archdevil 
Administrator
pan piekła



Pomógł: 57 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 2613
Piwa: 15/45
Skąd: Strugi
Wysłany: 2007-03-27, 18:20   

Mnie to ani ziębi, ani parzy - częściej mi się zdarza tak mówić o nauczycielach nie zwracając się do nich bezpośrednio, a mówiąc o nich w trzeciej osobie.

Dlatego też nie rozumiem nieco:
Monika napisał/a:
Więc dlaczego wymagają żeby tak do siebie mówić???

bo pierwsze słyszę o takim procederze :roll: Myślę, że tak się mówi, bo tak się po prostu utarło... Chyba, że kiedyś 'wymierzano sprawiedliwość' osobom zwracającym się w inny niż ten sposób :wink:
_________________
diablos un pasos amigos (D.U.P.A)
http://www.radiofonia.net

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 18:30   

W szkole sredniej pisalem relacje z meczu w siatkowke miedzy nauczycielami i uczniami. Wszystkich traktowalem rowno i pisalem nazwiskami bez zadnych tytulow np: atakuje Konieczny, broni Bocian.
Kazali mi zmienic to napisalem: atakuje Pan Konieczny, broni Pan Bocian.
Tak zostalo, chociaz nie wszystkim sie podobalo.
Szacunek nie wyraza sie w tytulomanii. Ale oficjalnie istnieje tytul profesora szkoly sredniej, chociaz nie wiem, czy ktos w Wieluniu taki tytul posiada.
Jezeli ktos lubi w ten sposob sie zwracac, to nie zabraniajmy mu. Jezeli ktos nie chce, niech po prostu mowi jak do kazdego doroslego czlowieka prosze pana. Panie nauczycielu jest nieznanym zwrotem w zwyczaju polskim i chyba by sie nie przyjelo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Monika 
Dojeżdża PKSem


Pomogła: 9 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Mar 2007
Posty: 239
Piwa: 1/5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 18:39   

Archdevil napisał/a:
Mnie to ani ziębi, ani parzy - częściej mi się zdarza tak mówić o nauczycielach nie zwracając się do nich bezpośrednio, a mówiąc o nich w trzeciej osobie.

Dlatego też nie rozumiem nieco:
Monika napisał/a:
Więc dlaczego wymagają żeby tak do siebie mówić???

bo pierwsze słyszę o takim procederze :roll: Myślę, że tak się mówi, bo tak się po prostu utarło... Chyba, że kiedyś 'wymierzano sprawiedliwość' osobom zwracającym się w inny niż ten sposób :wink:


No od nas tego wymagali niestety> już na pierwszym spotkaniu wychowawczyni kazała nam się tak zwracać do niej i reszty nauczycieli< co mnie zaskoczyło> a kiedy jedna z koleżanek z rozpędu (po przyzwyczajeniach z podstawówki) powiedziała "proszę pani" została pouczona< że ma tak więcej nie mówić
ale kto to w ogóle wymyślił< tak mnie zastanawia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 19:20   

Monika napisał/a:
ale kto to w ogóle wymyślił< tak mnie zastanawia


Nie mam pojęcia kto to wymyslił,ale jak ja chodziłam do szkoły zawodowej, a później do technikum to zwracało sie do nauczycieli: panie profesorze.
Moje siostry starsze też tak mówiły, więc niewiem kiedy to się zaczęło i dlaczego. Tak po prostu było i tak trzeba było mówić. :?
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 19:20   

Mnie to w jakiś sposób nie odpowiadało i wydawało się niepoważne. Dlaczego tak się utarło... może żeby bardziej zaznaczyć kto jest nauczycielem i kto ustala reguły, a kto jest uczniem... wkażdym razie marny sposób. Na studiach jest w porządku tytułujesz prowadzącego wg. tytułu jaki zdobył i nie ma problemu...
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
basteks 
Ma stragan na targu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 503
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 20:30   

Tak mówiło się 5 lat temu, 10 , 20 i 40 pewnie też. Zwyczajowo przyjęte - wiekszość nie zwraca na to uwagi.

Cytat:
No od nas tego wymagali niestety>


Nie spotkałem się z czymś takim - ani osobiście ani w rozmowach by ktoś oficjalnie tego wymagał.

Podobnie można zapytac dlaczego w aptece zwraca się Pani magister- a często mamy do czynienia z technikiem farmacji, dlaczego mówimy wysoka rado - w trakcie wypowiedzi np. na sesjach rady miejskiej.

Do lekarza też raczej powiemy Panie doktorze a nie Panie lekarzu :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 21:03   

tytułowanie nauczycieli "profesorze" w szkole średniej to tylko rodzaj zwrotu grzecznościowego a nie tytuł naukowy,
:arrow: widomo że w takiej szkole nie pracują prawdziwi profesorowie i doktorzy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-03-27, 21:59   

to chyba podobnie gdy do lekarza zwracamy się "doktorze". Albo do aptekarki po studium farmaceutycznym klienci mówią "Pani magister".
Sądzę, że gdybym był nauczycielem wystarczyło by mi aby uczniowie zwracali się do mnie per "Pan". Nie rozumiem nauczycieli, którzy wymagają tytułowania się "profesorem". Może i buduje to autorytet nauczyciela (u ucznia) ale jak dla mnie to nadużycie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Novosilcow 
Czytał o Wieluniu



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 49
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 22:00   

jak sobie zrobią tytuł profesora to można tak do nich mówić... inaczej nie widzę powodu :evil:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 22:31   

podrzućmy ten temat Romkowi, będzie debatowal dwa miesiące i wyjdzie ustawa o nie zwracaniu sie do 'nieprofesorów' pan/i profesor :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-27, 23:07   

Nie wiem skąd to się wzięło, ale zauważyłam, że w szkole każdy mówi jak chce wśród uczniów. To raczej nauczyciele nazywają siebie nawzajem pan/i profesor. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-03-28, 09:30   

raulmanka napisał/a:
jedni może i mają tylko "magistra" a jednak naprawdę mają dużą wiedzę, potrafią ją przekazać i mają podejście do ucznia...

to tylko wskazuje że jest dobrym nauczycielem. :wink: Pamiętam w liceum nikt nam nie narzucil tego zwrotu, ale tak się mówiło. Myślę, że pomyłka w tytułowaniu na studiach bardziej ubodnie. :wink: Z tego co pamiętam 1 nauczyciel w LO nie ma (a przynajmniej nie miał) "mgr", ale nie pamiętam który. :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Grzegorz Nowak (W) 
Moderator
nil nisi bene ;)



Pomógł: 19 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 1096
Piwa: 23/18
Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2007-03-28, 10:26   

dla mnie taki tytuł w szkole to przejaw zwyklej tradycji, kanonu, który został przyjęty podejrzewam lata temu i nie został jeszcze zmieniony...

będąc w szkole nie odczuwałem tego jako ujmy na honorze czy straszliwego obowiązku który mnie dusi... po prostu zwykły termin, jak "panie doktorze" do lekarza jak już ktoś wcześniej zauważył...

co więcej, po latach jak spotykam swoich nauczycieli z LO to też zwracam sie do nich tym tytułem - w końcy zwyczaj to zwyczaj, nie?? ;-)

a czy sama tradycja się zmieni - kto wie, panta rei nieprawdaż ?? 8)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW