R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
co sądzicie o mówieniu do nauczyciela "profesorze"
Autor Wiadomość
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-28, 11:45   

No bo trzeba jakoś dowartościować swój tytuł magistra :P
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-28, 21:48   

najlepsze jest to jak przychodzi do szkoły uczyć świeży magister/magisterka :]


w szkole podstawowej za moich czasów mówiło sie Pan/Pani w średniej panie profesorze no a na studiach znowu zmiana zwracać się do osoby po jej tytule naukowym. wg mnie tak samo powinno być i w szkole średniej :P bo nie widze powodu dawaać zwykłym magistrom co cały czas powtarzają ten sam materiał w kółko w szkole jakis wysokich tytułów na które naprawde trzeba zapracować wieloma badaniami i publikacjami itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dj arq 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 45
Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 210
Skąd: Gana
Wysłany: 2007-03-28, 22:26   

Dla mnie to wyraz próżności belferków, równie dobrze mogli by się nazywać noblistami :grin: . Mysle że pan/pani to właściwe zwroty.
Ale mam plan, zadzwonie do taty tadka, on do romka, romek wyśle listy i jak ktoś się nie zastosuje to się dyrektora danej szkoły zwolni :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
basteks 
Ma stragan na targu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 503
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-28, 23:00   

Powiedzcie mi gdzie tak każą się tytułować ?? Pokażcie jeden statut gdzie pojawia się taki zapis (z określeniem profesor).

Jest to tylko zwyczajowe określenie używane od wielu lat (wydaje mi się, że nawet przedwojennych).



Nie sądzę by było to wyrazem próżności, ale raczej szacunku do pedagogów i nauczycieli.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-28, 23:49   

basteks napisał/a:
Powiedzcie mi gdzie tak każą się tytułować ?? Pokażcie jeden statut gdzie pojawia się taki zapis (z określeniem profesor).

Jest to tylko zwyczajowe określenie używane od wielu lat
(wydaje mi się, że nawet przedwojennych).

Nie sądzę by było to wyrazem próżności, ale raczej szacunku do pedagogów i nauczycieli.


exactly
nic dodac, nic ując
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-03-29, 10:39   

W ekonomiku trzeba było tytułować Profesorem wszystkich nawet tych którzy takiego tytułu nie mieli,na początku było dziwnie ale potem przyzwyczajenie zrobiło swoje,a niech im tam będzie :D
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Monika 
Dojeżdża PKSem


Pomogła: 9 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 15 Mar 2007
Posty: 239
Piwa: 1/5
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-29, 10:54   

no właśnie o ekonomiku pisałam :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-29, 11:07   

U mnie w budowlance było kilku nauczycieli, którzy nie życzyli sobie wręcz, żeby zwracać się do nich per profesorze, twierdząc że nie są profesorami.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
basteks 
Ma stragan na targu


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 503
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-29, 11:25   

Cytat:
W ekonomiku trzeba było tytułować Profesorem wszystkich nawet tych którzy takiego tytułu nie mieli


Nikt nie ma i nie miał.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
kami1227 
Przejeżdżał przez Wieluń



Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 22 Lis 2006
Posty: 99
Skąd: lututów
Wysłany: 2007-03-29, 11:49   

edzia i odziu napisał/a:
trzeba było

ja wiem czy trzeba było...
myślę że nikt nikomu nie kazał, tak po prostu się przyjęło i tyle.
u mnie w ekonomiku też tak się wszyscy zwracali do nauczycieli, lata przyzwyczajenia :D

Ferbik napisał/a:
nie życzyli sobie wręcz

no i niektórzy też sobie nie życzyli ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
raulmanka 
Ma stragan na targu



Pomogła: 8 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 727
Skąd: z 1038:D
Wysłany: 2007-03-29, 19:03   

a w ogóle w szkołach ponadgimnazjalnych uczą profesorowie?! bo mnie to się bardziej z uczelniami kojarzy....
również uważam, że mówiąc "profesor" w liceum to bardziej chodzi o szacunek do danej osoby... wg mnie szacunek pod pojęciem posiadanej wiedzy, stosunku do wykonywanej pracy i zdolności przekazania posiadanych umiejętności... oraz chęci jej przekazywania..
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-03-30, 21:48   

na nadodrzańskiej też mówiłam "profesorze", ale jak się zdarzyło "pan" to nikt głowy nie urwał, to tylko wyraz szacunku a nie tytuł naukowy

[ Dodano: 2007-03-30, 21:50 ]
spróbujcie na studiach powiedzieć do profesora "pan" albo co gorsza "doktor" :oops:
lepiej zejść z oczu takiemu
_________________
Co za czasy! Lot w kosmos trwa coraz krócej, jazda do pracy coraz dłużej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
midanle
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-31, 00:27   

Stare mury przy sieradzkiej również charakteryzowały się tym, że mówienie do nauczyciela Pan / Pani Profesor wynikało przede wszystkim z szacunku do tych osób. Podobnie jak fakt, że gdy przechodził Profesor, to kultura osobista ucznia nakazywała wstać, a nie siedzieć na podłodze. Kto kojarzy o czym mówię, wie Kto tak naprawdę tam wychowywał. Ciekawe jak jest teraz.
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 57
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-03-31, 11:35   

Zwrot do nauczyciela „Pani/e profesorze”, to kolejna pozostałość po dawnym ustroju. Pozostałość, która nikomu ością w gardle nie staje, dlatego przetrwała do dziś. Oczywiście można by się było upierać przy fakcie czy takie nazewnictwo powinno mieć miejsce, w stosunku do osób, którym daleko do rzeczywistego owego tytułu naukowego. Z jednej strony jakoś trzeba się do tych osób zwracać, a profesor brzmi chyba najbardziej fonetycznie (tak mi się wydaje ;) ), z drugiej zaś strony, środowisko pedagogów zwłaszcza na etapie nauczania młodzieży w przedziale wiekowym 14-18 lat nie może sobie pozwolić na jakąś frywolność bo z mety przyniesie to skutek, w postaci wkładania kosza na głowę i tym podobne, jak to miało miejsce całkiem niedawno.

Oczywiście wszystko można zmienić, ale należy na ten temat rozmawiać. A taki dialog przede wszystkim potrzebny jest między nauczycielami i samymi uczniami w poszczególnych szkołach.
Przepraszam, ale takie biadolenie na ten temat tu na forum to przejaw tchórzowskiego buntu i rodzaj wyładowania się tutaj, anonimowo.
Nie piszę tego po to żeby dopiec młodym ludziom, wprost przeciwnie chcę przez to powiedzieć, że żeby coś zmienić potrzebny jest dialog zainteresowanych stron. Dlatego jeśli chcecie zwracać się do nauczycieli zgoła inaczej, spróbujcie od rzeczowej rozmowy z nimi samymi.
Oczekuję że ktoś przedstawi jakąś relację z tych rozmów. Sam jestem ciekaw jak podejdą do zagadnienia pedagodzy.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-31, 11:46   

miko 005, Twój głos jest b. rozsądny. Popieram w pełnej rozciągłości.
W budowlance też mówiłem do nauczyciela "profesorze" (Profesor Hul - którego pozdrawiam) i pomimo że był wuefistą (mgr) nie miałem nic przeciwko... ot takie okazanie szacunku. Do pozostałych nauczycieli równiez tak mówiliśmy... Był natomiast jeden nauczyciel który zaznaczył kategorycznie, że nie możemy do niego mowić "profesorze". Kazał mówić "panie magistrze" albo "panie inżynierze" :)
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW